سیسکو یا میکروتیک ؟

سیسکو یا میکروتیک
Rate this post

سیسکو یا میکروتیک ؟ سوئیچ های سیسکو به عنوان یک رهبر جهانی در شبکه های فناوری اطلاعات و فیبر نوری ، در تولید سوئیچ های شبکه و ارائه راه حل های سوئیچینگ برای شبکه های مرکز داده و سازمانی با فرم های بزرگ و متوسط نقش اصلی را دارند.

MikroTik ، یک شرکت لتونیایی است که در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های ISP بی سیم تاسیس شد. کلیدهای ابری آنها در سالهای اخیر مورد علاقه بسیاری از کاربران اترنت قرار گرفته است. بنابراین مردم درگیر سوئیچ های سیسکو و میکروتیک می شوند. در این مقاله مختصراً به معرفی سوئیچ های سیسکو و میکروتیک می پردازیم .

سوئیچ های سیسکو

با توجه به کاربردهای مختلف ، سیسکو سوئیچ های خود را به دسته های زیر تقسیم می کند: سوئیچ های دسترسی LAN ، سوئیچ های ساختمان دیجیتال LAN ، سوئیچ هسته و توزیع شبکه LAN ، سوئیچ های مرکز داده ، سوئیچ های ارائه دهنده خدمات ، سوئیچ های اترنت صنعتی ، شبکه های مجازی و سوئیچ های تجارت کوچک.

هر دسته دارای سری سوئیچینگ خود است. سوئیچ سری Cisco Catalyst سهولت مدیریت و پیکربندی داکت های سیم کشی سازه های کوچک تا متوسط را در یک سیستم واحد و بدون نیاز به ماژول های اضافی فراهم می کند. لیست زیر در مورد سوئیچ سری Cisco Catalyst است.

سوئیچ های میکروتیک

در مقایسه با سوئیچ های سیسکو ، مقدار کل سوئیچ های Mikrotik بسیار کمتر است. طبق وب سایت رسمی Mikrotik ، تنها دوازده کلید Mikrotik وجود دارد. سوییچ های هوشمند اترنت و سوییچ های روتر هسته ای ابری دو سوئیچ سری سوئیچ های میکروتیک هستند. سوئیچ هسته ای ابری یا سوئیچ روتر ابری که به اختصار CRS نامیده می شود ، یک سوئیچ بسیار قابل تنظیم است که توسط RouterOS تغذیه می شود. آنها محصولات جدید سوئیچ های Mokrotik هستند. در حال حاضر برای سوئیچ روتر ابری ، نه مدل موجود است. در اینجا سه مورد مختلف از سوئیچ هسته ابر وجود دارد:

  • CRS125–24G-1S-2HnD-IN (integrated wireless, indoor case)
  • CRS125–24G-1S-IN (indoor case)
  • CRS125–24G-1S-RM (rackmount case)

سویچ های میکروتیک یا سویچ های سیسکو؟

  • سی پی یو

CPU در هر دو سوئیچ Cisco و Mikrotik برای اهداف مدیریتی (آمار snmp ، مدیریت cli و غیره) استفاده می شود و بر مسیر داده تأثیر نمی گذارد. سوئیچینگ نه در سیسکو و نه در میکروتیک در CPU انجام نمی شود. تعویض روی تراشه های اختصاصی ASIC که به طور خاص برای این کار طراحی شده اند انجام می شود . بنابراین مقایسه پردازنده ها معنای زیادی در مورد عملکرد حمل و نقل نخواهد داشت – این معیاری است که باید به آن اهمیت دهید.

  • مصرف برق

یکی از مشکلات بزرگ سوئیچ های Mikrotik قدرت آنهاست. خریداران ترجیح می دهند برای داشتن دو منبع تغذیه قابل جابجایی ، دویست دلار بیشتر بپردازند. بنابراین بسیاری از کاربران اترنت نمی توانند از Mikrotik در این موارد استفاده کنند. در مقایسه با سوییچ های میکروتیک ، سوییچ های سیسکو با فناوری پیشرفته مصرف برق کمتری دارند.

  • سیستم های نرم افزاری نظارت بر شبکه

بیشتر سیستم های نرم افزاری نظارت بر شبکه بطور ذاتی دستگاههای سیسکو را درک ، پشتیبانی و شناسایی خودکار می کنند و از OID های SNMP سیسکو (CPU ، دما ، بار ، پهنای باند ، خطاها ، وضعیت منبع تغذیه و بسیاری از شمارنده های زیر سیستم در دستگاه سیسکو پشتیبانی می کنند).

هنگام پیکربندی سیستم (های) مانیتور شبکه موجود ، ممکن است سیستم (های) مانیتور شبکه شما حتی ندانند که Mikrotik چیست و احتمالاً فاقد MIB / OID داخلی است که توسط SNMP برای بررسی خودکار / نظارت بر شبکه استفاده می شود. بنابراین ، یک مدیر ممکن است نیاز به پیکربندی آیکون های گرافیکی Mikrotik و پیکربندی تمام بررسی های SNMP برای MIBs / OID ها از / به Mikrotik داشته باشد.

سوئیچ میکروتیک در مقابل سوئیچ سیسکو: چگونه انتخاب کنیم؟

در انتها سیسکو یا میکروتیک ؟ روترها و سوئیچ های Mikrotik عالی هستند. اکثر مردم آنها را دوست دارند و تقریباً در همه جا از آنها استفاده می کنند. با این حال ، وقتی صحبت از محصولات با توان بالا در درجه تجاری برای شرکت حمل و نقل می شود ، Mikrotik هنوز بچه جدیدی است که در هنگام اضافه کردن ، یافتن تکنسین های شبکه محلی یا پشتیبانی تلفنی محلی از محصولات Mikrotik ، ممکن است گاهی اوقات کمی دشوار باشد. تجهیزات جدید را وارد شبکه کنید. بنابراین سوییچ سیسکو از مقاومت بالاتری برخوردار است و مردم از آنها رضایت بیشتری دارند.

منبع : https://medium.com/@fsjoanna/mikrotik-switches-vs-cisco-switches-e108e9899179

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.